q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
dezynfekcja klimatyzacji promocjaprzegląd wiosennyopony letnie promocjawymiana opon promocja

Czy przegląd techniczny jest tym samym co przegląd okresowy?

Okresowe badanie techniczne

Badanie techniczne i okresowy przegląd samochodu to dwie zupełnie różne rzeczy. Wielu kierowców z jakiegoś powodu myli oba pojęcia. Przegląd techniczny jest obowiązkowy dla każdego pojazdu. Przeglądy okresowe są dobrowolne, jednak warto o nich pamiętać. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Okresowe badanie techniczne

Okresowe badanie techniczne jest obowiązkowe dla każdego samochodu. To, że auto przejdzie badanie oznacza, że jest w pełni sprawne, nadaje się do jazdy i nie zagraża bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów ani innym użytkownikom dróg. Jeśli Policja zatrzyma kierowcę bez ważnego badania technicznego, zazwyczaj zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu i zwraca go dopiero wtedy, gdy kierowca przeprowadzi badanie. W skrajnych przypadkach samochód może być zatrzymany i odholowany na policyjny parking. Techniczne przeglądy samochodowe obejmują wszystkie kwestie, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Sprawdzane są m.in. hamulce, nadwozie, zawieszenie, układ wydechowy, kierowniczy, ale także oświetlenie, pasy bezpieczeństwa, ogumienie, a nawet obecność gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Pierwszy obowiązkowy przegląd w przypadku zakupy nowego auta kierowca musi zrobić po 3 latach od rejestracji, następny po 2, a kolejne co rok. Jeśli auto posiada instalację LPG, kierowca powinien dostarczyć do warsztatu również ważny dokument legalizacji butli.

Przegląd okresowy

Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy. Wykonuje się go przeważnie w autoryzowanym serwisie danej marki. Producenci zobowiązują właścicieli nowych aut do wykonywania przeglądów okresowych, jeśli chcą oni utrzymać na nie gwarancję. Robienie przeglądów okresowych, które są dokumentowane sprawia, że auto nie traci tak szybko na wartości. Przeglądy są płatne, a cena usługi zależna jest od modelu i marki samochodu. Podczas przeglądu okresowego serwis sprawdza, jak zużywa się auto, a zazwyczaj także wymienia oleje i filtry. Jeśli zachodzi potrzeba, serwis dokonuje innych napraw. Przeglądy okresowe mają na celu wydłużenie żywotności auta.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl