q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
wymiana opon promocjadezynfekcja klimatyzacji promocjaopony letnie promocjaprzegląd wiosenny

Czy warto zmieniać opony co sezon?

różnica pomiędzy oponami letnimi a zimowymi

Kierowcy w Polsce zmuszeni są jeździć w skrajnie różnych warunkach pogodowych. W lecie upały sięgają trzydziestu stopni, a temperatura przy asfalcie jest jeszcze wyższa. W zimie natomiast drogi są mokre, zaśnieżone a często i oblodzone. Temperatury spadają grubo poniżej zera, a przed oponami w aucie stawiane są zupełnie nowe wyzwania niż latem. Dlatego właśnie kierowcy powinni pamiętać o sezonowej wymianie opon i zawsze jeździć na tych, które w danych warunkach zapewniają lepsze bezpieczeństwo.

Różnice między oponami

Dla niewprawnego oka opony zimowe niczym nie różnią się od letnich. Różnice między nimi jednak istnieją i mają kluczowe znaczenie dla przyczepności pojazdu do drogi. Opony letnie i zimowe robi się z różnych mieszanek. Opony zimowe powstają z mieszanek bardziej miękkich. Dzięki temu nawet podczas silnych mrozów zachowują one swoją giętkość, przez co lepiej trzymają się zalodzonej drogi. Dla opon zimowych charakterystyczny jest również wyraźny bieżnik. Dzięki niemu opony lepiej wbijają się w śnieg oraz dokładniej odprowadzają błoto pośniegowe. Miękkie opony zimowe podczas upałów stają się jeszcze bardziej miękkie. To powoduje że bardzo szybko się zużywają na suchych, chropowatych nawierzchniach. Zbyt miękkie opony nie gwarantują bezpiecznej jazdy, ani tym bardziej – hamowania. Opony letnie z kolei robi się z mieszanek twardszych, które są  bardziej wytrzymałe przy szybszej jeździe i szybszym wchodzeniu w zakręty. Mają mniejszy bieżnik, gdyż muszą odprowadzać tylko wodę. Podczas mrozów opony letnie jeszcze bardziej twardnieją. To sprawia, że mają bardzo słabą przyczepność, a jazda na nich na śliskiej nawierzchni jest wyjątkowo niebezpieczna.

Zakup opon

Zakup opon jest oczywiście sporym wydatkiem,  jednak warto patrzeć na niego jak na inwestycję we własne bezpieczeństwo. Wymiana opon trwa zaledwie kilkanaście minut, każdy kierowca znajdzie więc na nią czas. Jeśli z jakiegoś powodu kierowca nie chce kupować dwóch kompletów opon powinien chociaż nabyć wysokiej jakości opony całoroczne, które są kompromisem pomiędzy oponami letnimi a zimowymi.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl