q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
wymiana opon promocjaprzegląd wiosennyopony letnie promocjadezynfekcja klimatyzacji promocja

Jak sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych w aucie?

poziom oleju

Na stan techniczny pojazdu wpływ ma wiele czynników, jednak bardzo dużo zależy od płynów eksploatacyjnych. Jeśli nie będą wymieniane albo będzie ich za mało lub za dużo, może to mieć fatalne skutki na działanie poszczególnych elementów w samochodzie. Każdy kierowca powinien okresowo sprawdzać samodzielnie stan niektórych płynów, jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. 

Dlaczego płyny eksploatacyjne są tak istotne?

Prawidłowe funkcjonowanie samochodu w dużym stopniu zależy od płynów eksploatacyjnych. Do nich możemy zaliczyć między innymi olej silnikowy, olej w skrzyni biegów i wspomagania kierownicy oraz płyny hamulcowe. Niektóre z nich trzeba wymieniać cyklicznie, inne uzupełniać na bieżąco. Oczywiście wpływ na to ma także to, jak często poruszamy się pojazdem. Jeśli przy uruchamianiu auta zapali się charakterystyczna czerwona kontrolka, oznacza to, że trzeba udać się na przegląd poziomu płynów eksploatacyjnych

Może być wiele przyczyn zapalenia się kontrolki, na przykład wyciek oleju silnikowego, który jest bardzo niebezpieczny. Warto udać się z tym do profesjonalistów, którzy zreperują wszelkie usterki i upewnią się, że wszystkie płyny są we właściwym stanie i w odpowiedniej ilości. Warto także zwrócić uwagę na to, że wlanie zbyt dużej ilości oleju również może mieć negatywne skutki. Dlatego, jeżeli mamy wątpliwości co do samodzielnego uzupełniania płynów eksploatacyjnych, warto udać się do serwisu samochodowego, gdzie profesjonaliści zrobią wszystko za nas. Oczywiście należy pamiętać o corocznym wykonywaniu przeglądu technicznego, podczas którego mechanik poinformuje właściciela pojazdu o tym, kiedy i które płyny należy wymienić. Bagatelizowanie tej sprawy może być powodem licznych usterek i nieprawidłowego działania pojazdu w przyszłości, a naprawa może wynieść znacznie więcej niż sama wymiana płynów. 

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl