q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
wymiana opon promocjaopony letnie promocjadezynfekcja klimatyzacji promocjaprzegląd wiosenny

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

klocki hamulcowe w samochodzie

Układ hamulcowy w dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem. Płynnie działające hamulce pozwalają na sprawne zatrzymanie pojazdu w sytuacjach awaryjnych, ale i podczas codziennych manewrów na drodze. Z tego powodu nie należy lekceważyć regularnego serwisu układu hamulcowego.

Klocki hamulcowe należy wymieniać już przy pierwszych objawach zużycia. O nadmiernym starciu klocków hamulcowych świadczy metaliczny dźwięk powstający podczas hamowania, generowany przez blaszkę akustyczną zużytych klocków. Blaszka akustyczna znajduje się na pewniej głębokości klocka i w momencie, gdy klocek hamulcowy ulegnie starciu do poziomu blaszki, ta w wyniku kontaktu z tarczą odpowiada za powstawanie charakterystycznego dźwięku o wysokim tonie. W nowszych samochodach funkcję blaszki akustycznej pełni czujnik elektryczny, który zapala diodę na tablicy rozdzielczej auta, informując kierowcę o wystąpieniu problemu.

Dla osób interesujących się mechaniką trochę bardziej najczulszym sposobem kontroli klocków hamulcowych, będzie samodzielne sprawdzenie grubości okładziny klocka po uprzednim odkręceniu koła. Klocki hamulcowe mają specjalny rowek, którego zadaniem jest wskazywanie stopnia starcia okładziny. Jeżeli rowek jest niezauważalny to znaczy, że klocek uległ nadmiernej eksploatacji i czas na jego wymianę. Jednocześnie należy pamiętać, że minimalna grubość okładziny klocka nie powinna być mniejsza niż 1.5mm.  W razie wystąpienia objawów sugerujących konieczność wymiany klocków hamulcowych zachęcamy do kontakty z naszą firmą, zajmującą się wymianą klocków w Krakowie.

Od czego zależy szybkość zużycia klocków hamulcowych?

Szybkość zużycia klocków hamulcowych w dużej mierze zależy od stylu jazdy kierowcy. Jeżeli osoba za kierownicą jeździ szybko i hamuje gwałtownie, a do tego przemieszcza się głównie po mieście, gdzie musi często zmieniać prędkość pojazdu, dostosowując ją do przeszkód urbanistycznych, to klocki zużyją się szybciej.

Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi, po ilu przejechanych kilometrach należy zmieniać klocki, ale przy jeździe miejskiej może to już być wartość rzędu 25tys. km, podczas gdy poruszanie się po autostradach sugeruje wymianę po 50 tys. km przejechanych.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl