q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
wymiana opon promocjaopony letnie promocjaprzegląd wiosennydezynfekcja klimatyzacji promocja

Kontrola stanu zawieszenia pojazdu – co obejmuje?

stanu zawieszenia

Zawieszenie jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Od stanu zawieszenia zależy sterowność pojazdu, komfort jazdy, a także nasze bezpieczeństwo, dlatego powinno być ono regularnie sprawdzane i serwisowane. Jazda z uszkodzonymi elementami zawieszenia przyczynia się do uszkodzenia całego układu. Jest również niebezpieczna. Sprawdzamy, co podlega kontroli podczas badania stanu zawieszenia pojazdu.

Diagnostyka zawieszenia

Współczesne samochody wyposażone są w różne rodzaje zawieszenia – zależne, niezależne, półzależne. W skład zawieszenia wchodzą elementy prowadzące koło, elementy resorujące oraz elementy tłumiące – amortyzatory. Aby zdiagnozować stan zawieszenia, powinniśmy wykonać kilka czynności:

  • ocenić luzy występujące w połączeniach (łożyska, przeguby, sworznie),
  • sprawdzić stan i stopień tłumienia amortyzatorów,
  • ocenić sztywność elementów sprężystych,
  • ocenić opór tarcia związany z ruchem zawieszenia.

Stanu zawieszenia nie da się dokładnie zdiagnozować bez specjalistycznego sprzętu. Na szczęście z pomocą przychodzą odpowiednio wyposażone warsztaty i stacje diagnostyczne, w których można wykonać pełną kontrolę stanu zawieszenia pojazdu. W serwisie samochodowym Q-Service Premium, kontrola stanu zawieszenia wykorzystywana jest przy użyciu urządzeń takich jak, np. oprzyrządowanie wymuszające szarpnięcia kołami pojazdu, które wykrywa luzy w połączeniach. Regularne wykonywane przeglądy zawieszenia zwiększają jego żywotność i poprawiają bezpieczeństwo użytkowników pojazdu.

Kiedy przyjechać do serwisu na kontrolę stanu zawieszenia?

Kontrolę stanu zawieszenia warto wykonać zawsze wtedy, gdy czujemy, że podczas jazdy samochód zachowuje się inaczej niż zwykle. Jeśli podczas wchodzenia w zakręty pojawiają się przechyły, czujemy wibracje na kierownicy lub niepokojące odgłosy dobiegające z okolic kół, prawdopodobnie   mamy do czynienia z awarią któregoś z elementów zawieszenia. Jeśli już dojdzie do usterki, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić autoserwis. Z wymianą uszkodzonej części nie należy zwlekać, ponieważ jeden uszkodzony element powoduje szybsze zużywanie pozostałych podzespołów zawieszenia, co może znacznie zwiększyć koszty naprawy.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl