q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
przegląd wiosennyopony letnie promocjawymiana opon promocjadezynfekcja klimatyzacji promocja

Rodzaje filtrów w samochodzie

Filtry samochodowe

Filtry są jednymi z podstawowych elementów każdego samochodu. Kierowcy muszą pamiętać o ich regularnej wymianie. Dzięki temu znacząco wydłużają okres eksploatacji auta i unikają awarii. Filtry odpowiedzialne są za prawidłową pracę silnika, ale także za komfortowe warunki podczas podróży. Sklepy oferują szeroki wybór różnego rodzaju filtrów, które są kompatybilne z różnymi modelami samochodów.

Filtr oleju i filtr paliwa

Filtr oleju, jak sama nazwa wskazuje, filtruje olej silnikowy, który znajduje się w pojeździe. Czystość oleju jest niezwykle istotna dla jakości pracy silnika i jego niezawodności. Filtr zatrzymuje na sobie wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się w oleju. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości smarujące na dłużej. Filtr oleju powinno się wymieniać co 15 000 km, serwis samochodowy powinien to zrobić także za każdym razem, gdy wymienia olej. Drugim ważnym filtrem w samochodzie jest filtr paliwa. Zatrzymuje on na sobie zanieczyszczenia, które mogłyby mieć negatywny wpływ na układ zasilania i wtryskowy. Filtr palia powinien być wymieniany co około 40 000 km.

Filtr powietrza i filtr kabinowy

Filtr powietrza znajduje się w układzie dolotowym i chroni go przed kurzem, pyłem czy piaskiem. Ma znaczący wpływ na poprawną pracę silnika. Gdy się zatyka, kierowca odczuwa to od razu w osiągach samochodu. Filtr powietrza powinno się wymieniać co 20 000 km, chyba, że samochód jest eksploatowany w bardzo trudnych warunkach i dużym zapyleniu. Wtedy filtr musi być wymieniany częściej. Filtr kabinowy jest z kolei umieszczony w układzie nawiewu powietrza. Jego celem jest zapewnienie pasażerom w kabinie komfortu jazdy. Nie pozwala on na dostanie się do wnętrza pyłkom, owadom i innym zanieczyszczeniom. Nie ma natomiast większego wpływu ma żywotność i eksploatację samochodu. Filtr ten powinno się wymieniać co najmniej dwa raz w roku, chociaż większość kierowców zupełnie o tym zapomina.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl