q-premium q-service
serwis samochodowy telefon
wymiana opon promocjadezynfekcja klimatyzacji promocjaopony letnie promocjaprzegląd wiosenny

Wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Stacja kontroli pojazdów musi mieć zewnętrzne oznaczenie w widocznym miejscu. Szyld powinien mieć barwę niebieską z białymi napisami oraz kod rozpoznawczy, określenie rodzaju i godziny otwarcia stacji. Dojazd do stacji w przypadku zamkniętego terenu musi być właściwie oznaczony.

Plan stacji

Stacja kontroli pojazdów musi mieć zapewnione miejsca parkingowe dla pojazdów oczekujących na badania. Muszą to być co najmniej 4 miejsca dla pojazdów do 3,5t oraz 2 miejsca dla pozostałych aut. Stacja powinna mieć minimum jedno stanowisko kontrolne do wykonywania badań technicznych i stanowisko zewnętrzne do pomiarów akustycznych. Droga wjazdowa na stanowisko kontrolne musi być nawierzchnią bitumiczną, betonową, kostkową, klinkierową, z płyt betonowych lub kamienno-betonowych o długości minimalnej 6m. Stanowisko kontrolne powinno być pomieszczeniem przelotowym, które zapewnia jeden kierunek ruchu i musi być ponadto dostosowane do wielkości badanych pojazdów i przyczep.

Wyposażenie

Stanowisko kontrolne składa się z poziomej powierzchni, która jest przeznaczona do przeprowadzania badań. Dodatkowo musi mieć powierzchnię roboczą oraz pomocniczą, która mieści urządzenia i przyrządy. Na stacji znajduje się też kanał przeglądowy lub urządzenia do podnoszenia pojazdu plus wyposażenie kontrolno-pomiarowe i technologiczne. Kanał przeglądowy powinien mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie, półki wewnętrzne na narzędzia i klucze oraz urządzenia do podnoszenia osi pojazdu. Wyposażenie stacji kontroli musi być dopasowane do badanych pojazdów. Urządzenia, jakie powinny się tam znaleźć to: urządzenia rolkowe lub płytowe do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych, przyrządy do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu, do pomiaru ustawienia i światłości świateł oraz do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła. Poza tym powinny być to m.in. miernik poziomu dźwięku, dymomierz, zestaw narzędzi monterskich czy czytnik informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD.

Copyright © 2021 Q-Premium

Projekt i budowa: www.eikon.pl